STATUT
Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami” we Wrocławiu
CZĘŚĆ I
Dział I: POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Spółdzielnia nosi nazwę: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pod Jaworami”, zwana dalej Spółdzielnią.
- Siedzibą Spółdzielni jest Wrocław.
- Czas trwania Spółdzielni nie jest ograniczony.
- Spółdzielnia prowadzi działalność na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo spółdzielcze, zwanej dalej „prawem spółdzielczym” oraz ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych, zwanej dalej „ustawą”, innych ustaw oraz niniejszego statutu i uchwalonych na jego podstawie regulaminów.
- Spółdzielnia nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, a w szczególności z tytułu przekształceń praw do lokali.
Celem Spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
- Przedmiotem działalności Spółdzielni jest:
- zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków,
- eksploatacja i utrzymanie w należytym stanie technicznym istniejących zasobów mieszkaniowych, lokali użytkowych i infrastruktury technicznej,
- prowadzenie działalności inwestycyjnej,
- wydzierżawianie terenów i obiektów użytkowych,
- wynajmowanie lokali użytkowych w budynkach będących własnością Spółdzielni oraz miejsc na reklamę,
- nabywanie i sprzedaż nieruchomości,
- zarządzanie nieruchomościami nie stanowiącymi jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielami) tych nieruchomości.
- Spółdzielnia może prowadzić inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Dział II: CZŁONKOSTWO W SPÓŁDZIELNI
- Zarząd Spółdzielni prowadzi rejestr członków w formie elektronicznej zawierający ich imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania, adres lokalu, datę urodzenia/PESEL, wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów, wysokość wniesionych wkładów, ewentualne zmiany tych danych, datę przyjęcia w poczet członków, datę wypowiedzenia członkostwa i jego ustania, datę i rodzaj dokumentu nabycia oraz stan zadłużenia członków z tytułu opłat za lokale i innych tytułów wynikających ze zobowiązań łączących go ze Spółdzielnią. Zadłużenia podawane są w systemie informatycznym Spółdzielni według stanu na dzień przeglądania rejestru.
- Członek Spółdzielni, jego małżonek i wierzyciel członka lub Spółdzielni ma prawo przeglądać rejestr w obecności pracownika Spółdzielni.
- Członkiem Spółdzielni jest osoba fizyczna, której przysługuje:
- spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
- roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 3[2] pkt 5 i 6 ustawy,
- roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane dalej „ekspektatywą własności”;
- Członkiem Spółdzielni jest osoba prawna, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ekspektatywa własności. Osobie tej nie może przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
- Osoba fizyczna, o której mowa w ust. 1, jest członkiem Spółdzielni choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Członkostwo w Spółdzielni powstaje z chwilą:
- nabycia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6,
- nabycia ekspektatywy własności;
- nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
- zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
- upływu terminu jednego roku, o którym mowa w art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadkach przewidzianych w art. 15 ust. 2 i 3 ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu jedna z osób, o których mowa w art. 15 ust. 2 lub 3 ustawy, złożyła pisemne zapewnienie o gotowości zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, z zastrzeżeniem ust. 6;
- prawomocnego rozstrzygnięcia przez sąd w postępowaniu nieprocesowym lub wyboru dokonanego przez Spółdzielnię, o których mowa w art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadkach przewidzianych w art. 15 ust. 2 i 3 ustawy, jeżeli pisemne zapewnienie o gotowości zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego zgłosiła więcej niż jedna osoba.
- Członkami Spółdzielni są oboje małżonkowie, jeżeli prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli wspólnie ubiegają się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu.
- Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom.
- W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, nie dłuższego niż 12 miesięcy, wyboru dokonuje Spółdzielnia.
- Członkiem Spółdzielni może być osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu. Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem Spółdzielni, przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni.
- Członek, który nabył prawo odrębnej własności lokalu, zachowuje członkostwo w Spółdzielni.
- Warunkiem przyjęcia w poczet członków właściciela lokalu jest złożenie deklaracji w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Deklaracja zawiera: imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy i PESEL, a w przypadku osoby prawnej – jej nazwę i siedzibę, REGON/KRS oraz adres.
- Za właściciela lokalu nie posiadającego zdolności do czynności prawnych, lub posiadającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych deklarację członkowską składa jego przedstawiciel ustawowy.
- Forma przewidziana w ust. 1 dotyczy również zmiany wszelkich danych zawartych w deklaracji członkowskiej.
- Właścicieli lokali w poczet członków Spółdzielni przyjmuje Zarząd w formie uchwały.
- Przyjęcie w poczet członków powinno być potwierdzone na deklaracji podpisami dwóch członków Zarządu, lub osób do tego przez Zarząd upoważnionych z podaniem daty uchwały o przyjęciu.
Decyzja o przyjęciu w poczet członków powinna być podjęta w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia deklaracji członkowskiej. O decyzji Zarząd powinien zawiadomić zainteresowaną osobę pisemnie najpóźniej w ciągu 14 dni od daty podjęcia decyzji.
Członkostwo w Spółdzielni ustaje w przypadku:
- wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
- zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie;
- zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie;
- zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie;
- wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
- rozwiązania umowy o budowę lokalu, o której mowa w art. 18 ustawy.
- 13
- Członkostwo w Spółdzielni ustaje także w przypadkach określonych w art. 24[1] ust. 1 i art. 26 ustawy.
- Jeżeli członkowi przysługuje w Spółdzielni więcej niż jeden tytuł prawny do lokalu będący podstawą uzyskania członkostwa, utrata członkostwa następuje dopiero w przypadku utraty wszystkich tytułów prawnych do lokali.
- Członek, będący właścicielem lokalu, może wystąpić ze Spółdzielni w każdym czasie za wypowiedzeniem złożonym Zarządowi, które pod rygorem nieważności powinno być dokonane na piśmie.
- Okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc i rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po dniu złożenia wypowiedzenia.
- Za datę wystąpienia członka ze Spółdzielni uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.
Członka zmarłego skreśla się z rejestru członków Spółdzielni ze skutkiem od dnia, w którym nastąpiła śmierć, a gdy chodzi o osobę prawną - ze skutkiem od dnia jej ustania.
Uprawnienia ze stosunku członkostwa przysługują z chwilą dostarczenia do Spółdzielni dokumentów potwierdzających nabycie prawa.