CZĘŚĆ II
Dział I: ORGANY SPÓŁDZIELNI
Rozdział I: Postanowienia ogólne
paragraf 62
- Organami Spółdzielni są:
- Walne Zgromadzenie,
- Rada Nadzorcza,
- Zarząd.
- Wybory do organów Spółdzielni, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 i 3 dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Odwołanie członka organu następuje również w głosowaniu tajnym.
- Do wybieralnych organów Spółdzielni wchodzą kandydaci, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów.
- Tryb zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni oraz sposób i warunki podejmowania uchwał przez te organy określa statut oraz regulaminy wydane na jego podstawie.
Rozdział II: Walne Zgromadzenie
paragraf 63
- Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.
- Członek może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu osobiście lub przez pełnomocnika. Osoby ubezwłasnowolnione i osoby małoletnie biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez swoich opiekunów lub przedstawicieli ustawowych, a osoby prawne - przez ustanowionych w tym celu pełnomocników.
- Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.
- Pełnomocnictwo pod rygorem nieważności ma być udzielone na piśmie i dołączone do protokołu Walnego Zgromadzenia. Lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu Walnego Zgromadzenia. Pełnomocnictwo do uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu winno zawierać co najmniej:
- datę Walnego Zgromadzenia, na którym pełnomocnik ma reprezentować członka,
- imię i nazwisko oraz PESEL pełnomocnika,
- dane członka (adres lokalu związanego z członkostwem, PESEL) i czytelny podpis członka udzielającego pełnomocnictwa.
- Każdy członek ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych tytułów prawnych do lokalu.
- W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele właściwych Związków i Krajowej Rady Spółdzielczej, a także zaproszeni goście.
- Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta. Osoby, z których pomocy korzysta członek, nie są uprawnione do zabierania głosu.
paragraf 64
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
- uchwalenie kierunków rozwoju działalności gospodarczej Spółdzielni,
- rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdania finansowego oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków Spółdzielni, Rady Nadzorczej lub Zarządu w tych sprawach i udzielanie absolutorium członkom Zarządu,
- rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie,
- podejmowanie uchwał w przedmiocie podziału nadwyżki bilansowej lub sposobu pokrycia strat,
- podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej,
- oznaczanie najwyższej sumy zobowiązań, jaką Spółdzielnia może zaciągnąć,
- podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni,
- uchwalanie statutu i jego zmian,
- podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia lub wystąpienia Spółdzielni ze Związku oraz upoważnienia Zarządu do podejmowania działań w tym zakresie,
- podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich,
- wybór delegatów na Zjazd Związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona,
- uchwalanie regulaminu Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia,
- wybór i odwoływanie członków Rady Nadzorczej.
paragraf 65
- Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd raz w roku w terminie do dnia 30 czerwca.
- Walne Zgromadzenie może być zwołane z ważnych powodów przez Zarząd w każdym czasie.
- Zarząd obowiązany jest także zwołać Walne Zgromadzenie na żądanie:
- Rady Nadzorczej,
- Związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona,
- przynajmniej 1/10 członków.
- Żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia powinno być złożone na piśmie z podaniem celu jego zwołania.
- Walne Zgromadzenie w wypadkach określonych w ust.3 powinno być zwołane w takim terminie, aby mogło się odbyć w ciągu 4 tygodni od dnia wniesienia żądania. Jeżeli to nie nastąpi, może je zwołać Rada Nadzorcza lub Związek Rewizyjny, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz Krajowa Rada Spółdzielcza na koszt Spółdzielni.
- Uprawnieni do żądania zwołania Walnego Zgromadzenia mogą również żądać umieszczenia oznaczonych spraw w porządku jego obrad,
paragraf 66
- O czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia:
- członkowie Spółdzielni
- Związek Rewizyjny, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona
- Krajowa Rada Spółdzielcza
powinni być zawiadomieni na piśmie na 21 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
- Zawiadomienie powinno zawierać:
- czas,
- miejsce,
- porządek obrad,
- informację o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami.
- Zawiadomienia członków dokonuje się przez wywieszenie w siedzibie Spółdzielni, na tablicach ogłoszeń nieruchomości, w których prawa do lokali posiadają członkowie Spółdzielni oraz na stronie internetowej Spółdzielni.
- Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia mają prawo zgłaszać: zarząd, rada nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
- Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia Walnego Zgromadzenia. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków Spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.
- Członek ma prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem Walnego Zgromadzenia.
- Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na Walnym Zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków Spółdzielni.
- Uzupełniony porządek obrad Walnego Zgromadzenia Zarząd wywiesza w siedzibie Spółdzielni, na tablicach ogłoszeń nieruchomości, w których prawa do lokali posiadają członkowie Spółdzielni oraz na stronie internetowej Spółdzielni.
paragraf 67
- Walne Zgromadzenie jest ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków.
- Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w paragrafie poprzedzającym.
- Walne Zgromadzenie może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odroczyć ich rozpatrzenie do następnego Walnego Zgromadzenia, o ile nie zostało podzielone na części, a także zmienić kolejność rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad.
- Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania wszelkich uchwał bez względu na liczbę obecnych. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów, chyba, że ustawa lub statut wymagają kwalifikowanej większości głosów.
- Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu odbywa się jawnie, z wyjątkiem:
- wyborów do organów Spółdzielni,
- odwołania członków Rady przed upływem kadencji
- odwołania członków Zarządu
wówczas przeprowadza się głosowanie tajne.
paragraf 68
- Uchwały Walnego Zgromadzenia obowiązują wszystkich członków Spółdzielni oraz wszystkie jej organy.
- Uchwała sprzeczna z postanowieniami statutu bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy Spółdzielni albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka może być zaskarżona do sądu.
paragraf 69
- Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady Nadzorczej.
- Walne Zgromadzenie wybiera Prezydium w składzie: przewodniczący, jego zastępca i sekretarz. Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład Prezydium Walnego Zgromadzenia.
- Po rozpoczęciu obrad Przewodniczący Walnego Zgromadzenia lub osoba przez niego upoważniona odczytuje listę udzielonych pełnomocnictw.
paragraf 70
- Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów z wyjątkiem uchwał dotyczących:
- uchwalania statutu i jego zmian,
- odwołania członka Rady Nadzorczej,
- odwołania członka Zarządu w związku z nieudzieleniem mu absolutorium,
- zbycia nieruchomości Spółdzielni,
- połączenia lub likwidacji Spółdzielni,
wymagających kwalifikowanej większości 2/3 głosów obecnych na Walnym Zgromadzeniu członków Spółdzielni.
- W sprawach likwidacji Spółdzielni, przeznaczenia majątku pozostałego po zaspokojeniu zobowiązań likwidowanej Spółdzielni, zbycia nieruchomości Spółdzielni - uchwała może być podjęta bez względu na liczbę obecnych na Walnym Zgromadzeniu członków Spółdzielni.
paragraf 71
Głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium dla członków Zarządu odbywa się dla każdego członka Zarządu odrębnie w głosowaniu jawnym.
paragraf 72
- Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i sekretarz zebrania.
- Protokoły i uchwały Walnego Zgromadzenia są jawne dla członków Spółdzielni, przedstawicieli związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz dla Krajowej Rady Spółdzielczej.
- Protokoły z obrad Walnego Zgromadzenia przechowuje Zarząd Spółdzielni co najmniej przez 10 lat.
- Przebieg obrad Walnego Zgromadzenia może być utrwalany za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz, o czym biorący udział w Walnym Zgromadzeniu powinni być poinformowani.