Rozdział IV: Zarząd
paragraf 82
Zarząd kieruje działalnością Spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
paragraf 83
- Członków Zarządu, spośród nieokreślonej liczby kandydatów, powołuje Rada Nadzorcza w drodze postępowania kwalifikacyjnego lub konkursu, w trybie określonym przez odrębny regulamin. Od kandydatów nie jest wymagane członkostwo w Spółdzielni.
- W skład Zarządu wchodzi od dwóch do trzech członków:
- Prezes Zarządu pełniący funkcję pracodawcy w rozumieniu Kodeksu Pracy,
- Zastępca Prezesa Zarządu,
- Członek Zarządu.
- Kandydat na Członka Zarządu powinien posiadać wyższe wykształcenie, staż pracy na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych, umiejętność kierowania i organizowania pracy oraz wykazywać znajomość problematyki spółdzielczości mieszkaniowej.
paragraf 84
- Członków Zarządu wybiera i odwołuje Rada Nadzorcza w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
- Rada Nadzorcza może zawiesić w czynnościach lub odwołać członka Zarządu, przedstawiając mu na piśmie uzasadnienie swojej decyzji, po wcześniejszym wysłuchaniu jego wyjaśnień.
- Z członkami Zarządu zatrudnianymi w Spółdzielni Rada może nawiązać stosunek pracy – na podstawie umowy o pracę.
- Odwołanie członka Zarządu nie narusza jego uprawnień wynikających ze stosunku pracy.
- Członkowie Zarządu, z którymi Rada Nadzorcza nie nawiązała stosunku pracy (w tym członkowie rady nadzorczej delegowani do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu) otrzymują wynagrodzenie, które wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
paragraf 85
- Oświadczenia woli za Spółdzielnię składają przynajmniej dwaj członkowie Zarządu lub jeden członek Zarządu i pełnomocnik poprzez umieszczenie swoich podpisów pod nazwą Spółdzielni.
- Zarząd za uprzednią zgodą Rady Nadzorczej może udzielić jednemu z członków Zarządu lub innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą Spółdzielni lub jej wyodrębnionej organizacyjnie i gospodarczo jednostki.
paragraf 86
Do kompetencji i obowiązków Zarządu w szczególności należy:
- Zwoływanie i organizacja Walnego Zgromadzenia;
- Opracowywanie rocznych i wieloletnich projektów planów gospodarczych i finansowych Spółdzielni;
- Zarządzanie gospodarką Spółdzielni w ramach planów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą;
- Prowadzenie działalności inwestycyjnej, remontowej i modernizacyjnej;
- Zabezpieczenie majątku Spółdzielni;
- Podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich;
- Prowadzenie rachunkowości Spółdzielni i ustalanie zakładowego planu kont;
- Sporządzanie okresowych sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności Spółdzielni oraz przedstawianie ich Radzie Nadzorczej i Walnemu Zgromadzeniu;
- Ustalanie opłat i stawek występujących w działalności Spółdzielni;
- Przygotowywanie materiałów i projektów uchwał dla Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia;
- Zwoływanie posiedzeń Walnego Zgromadzenia;
- Odraczanie terminu spłaty zobowiązań członków wobec Spółdzielni;
- Sporządzanie struktury organizacyjnej Spółdzielni;
- Zawieranie umów:
- o budowę lokali,
- o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu,
- o ustanowienie odrębnej własności lokalu,
- o przeniesienie własności lokalu;
- Zawieranie umów najmu lokali oraz umów dzierżawy gruntów;
- Zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi współwłasność Spółdzielni;
- Zarządzanie nieruchomością niestanowiącą mienia Spółdzielni lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielem) tej nieruchomości;
- Coroczne przekazywanie podmiotowi przeprowadzającemu lustrację i Walnemu Zgromadzeniu informacji o realizacji wniosków polustracyjnych;
- Zaciąganie kredytów bankowych i innych zobowiązań.
paragraf 87
Zarząd opracowuje regulaminy dotyczące działalności Spółdzielni w zakresie: organizacyjnym, finansowo–księgowym, eksploatacyjnym, porządkowym, remontowym.
paragraf 88
Szczegółowy zakres działania i kompetencji Zarządu określa regulamin Zarządu uchwalony przez Radę Nadzorczą.
Rozdział V: Przepisy wspólne dla Rady Nadzorczej i Zarządu
paragraf 89
W skład rady nie mogą wchodzić osoby będące kierownikami bieżącej działalności gospodarczej Spółdzielni lub pełnomocnikami zarządu oraz osoby pozostające z członkami zarządu lub kierownikami bieżącej działalności gospodarczej Spółdzielni w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej i w drugim stopniu linii bocznej.
paragraf 90
Członek Zarządu i Rady odpowiada wobec Spółdzielni za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami Statutu Spółdzielni, chyba że nie ponosi winy.
paragraf 91
- Nie można być jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej i Zarządu w tej samej Spółdzielni.
- Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu nie mogą brać udziału w głosowaniu w sprawach wyłącznie ich dotyczących.
- Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu nie mogą zajmować się interesami konkurencyjnymi wobec Spółdzielni, a w szczególności uczestniczyć jako wspólnicy lub członkowie władz przedsiębiorców prowadzących działalność konkurencyjną wobec Spółdzielni. Naruszenie zakazu konkurencji stanowi podstawę odwołania członka Rady lub Zarządu oraz powoduje inne skutki prawne przewidziane w odrębnych przepisach.
- Pod pojęciem działalności konkurencyjnej należy rozumieć przede wszystkim przypadki w których:
- inny podmiot prowadzi działalność konkurencyjną w stosunku do działalności Spółdzielni np. zabieganie o te same tereny inwestycyjne, wynajmowanie na tym samym terenie lokali użytkowych, negocjowanie warunków z tymi samymi podmiotami świadczącymi usługi,
- podmiot zawarł ze Spółdzielnią umowę o świadczenie usług lub dostaw.
- W wypadku naruszenia przez członka Rady Nadzorczej zakazu konkurencji określonego w ust. 3 – Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę o zawieszeniu w pełnieniu czynności członka Rady.
- Zarząd Spółdzielni w terminie 2 miesięcy zwołuje posiedzenie Walnego Zgromadzenia w celu rozstrzygnięcia o uchyleniu zawieszenia bądź odwołaniu zawieszonego członka Rady Nadzorczej.
CZĘŚĆ III
Dział I: SKARGI i WNIOSKI CZŁONKÓW
paragraf 92
- Wnioski i skargi członków skierowane do Zarządu, jeżeli Statut nie stanowi inaczej, powinny być rozpatrzone przez Zarząd w ciągu 1 miesiąca, a jeżeli sprawa jest skomplikowana – w ciągu 2 miesięcy od dnia ich złożenia.
- O sposobie załatwienia wniosku lub skargi Zarząd zawiadamia zainteresowanego członka na piśmie.
Dział II: PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE
paragraf 93
Wszelkie zawiadomienia wysłane do członka i zwrócone na skutek niezgłoszenia przez członka zmiany adresu – mają moc prawną doręczenia.
paragraf 94
Podział, likwidacja lub łączenie się Spółdzielni następuje w trybie określonym ustawą Prawo spółdzielcze.
paragraf 95
Do spraw nieuregulowanych w Statucie mają zastosowanie przepisy ustawy Prawo spółdzielcze, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu pracy i inne związane z działalnością Spółdzielni.
paragraf 96
Niniejszy Statut został uchwalony przez Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami” we Wrocławiu w dniu 24 maja 2018r. Statut obowiązuje od dnia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Z dniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego traci moc Statut z dnia 29 grudnia 1997 roku wraz z późniejszymi zmianami, wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000113590 z dnia 17.05.2002r.