Rozdział III: Rada Nadzorcza
paragraf 73
- Rada Nadzorcza sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością Spółdzielni.
- Rada nie może podejmować decyzji w sprawach należących do kompetencji Zarządu.
paragraf 74
- Rada Nadzorcza składa się z sześciu członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie w głosowaniu tajnym spośród członków Spółdzielni.
- Kadencja Rady Nadzorczej wynosi 3 lata i kończy się wraz z wyborem nowego składu na Walnym Zgromadzeniu w trzecim roku kalendarzowym od wyboru ustępującej Rady.
- Nie można być członkiem Rady Nadzorczej dłużej niż przez 2 kolejne kadencje Rady Nadzorczej.
- W skład Rady Nadzorczej nie mogą wchodzić osoby, będące pracownikami Spółdzielni. Uchwała w sprawie wyboru takiej osoby do Rady Nadzorczej jest nieważna. Z chwilą nawiązania stosunku pracy przez członka Rady Nadzorczej ustaje jego członkostwo w Radzie Nadzorczej tej samej Spółdzielni.
- Członkowie Rady Nadzorczej otrzymują wynagrodzenie wypłacane w formie miesięcznego ryczałtu bez względu na ilość posiedzeń, przy czym warunkiem wypłacenia tego wynagrodzenia jest udział członka Rady w co najmniej jednym posiedzeniu Rady Nadzorczej. Jeżeli w danym miesiącu posiedzenie Rady Nadzorczej nie odbyło się, wynagrodzenie członkom Rady nie przysługuje.
- Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 5, wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
paragraf 75
- Do Rady Nadzorczej wchodzą kandydaci, którzy otrzymają największą liczbę głosów, jednak nie mniej niż wynosi zwykła większość oddanych, ważnych głosów.
- W przypadku uzyskania równej liczby głosów przez kilku kandydatów przewodniczący zebrania zarządza dodatkowe głosowanie.
- Dodatkowe głosowanie przeprowadza się również w przypadku nie uzyskania przez kandydatów wymaganej zwykłej większości głosów. Do dodatkowego głosowania w tym przypadku uczestnicy zebrania mogą zgłosić nowych kandydatów w miejsce kandydatów, którzy w wyniku głosowania zajęli dwa ostatnie miejsca.
paragraf 76
- Pierwsze po wyborach posiedzenie Rady Nadzorczej, w celu jej ukonstytuowania się zwołuje i prowadzi przewodniczący Walnego Zgromadzenia. Zebranie powinno odbyć się nie później jak w ciągu 30 dni od daty wyborów.
- Członkowie Rady Nadzorczej winni być zawiadomieni pisemnie nie później niż na 7 dni przed posiedzeniem z podaniem czasu, miejsca i porządku obrad.
paragraf 77
- Rada Nadzorcza wybiera Prezydium Rady, którego zadaniem jest organizowanie pracy Rady. Prezydium Rady składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i sekretarza.
- Rada może powołać stałe komisje problemowe oraz stosownie do aktualnych potrzeb – komisje doraźne.
- Stałe komisje pracują zgodnie z regulaminami uchwalonymi przez Radę Nadzorczą.
paragraf 78
Do zakresu działania Rady Nadzorczej należy:
- Uchwalanie planów gospodarczych i programów działalności społecznej i kulturalnej.
- Nadzór i kontrola działalności Spółdzielni poprzez:
- badanie okresowych sprawozdań oraz sprawozdań finansowych,
- dokonywanie okresowych ocen wykonania przez Spółdzielnię jej zadań gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania przez Spółdzielnię praw jej członków,
- przeprowadzanie kontroli nad sposobem załatwiania przez Zarząd wniosków organów Spółdzielni i jej członków.
- Ocena rocznych sprawozdań Spółdzielni pod względem rzetelności i prawidłowości oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie.
- Podejmowanie uchwał w sprawie nabycia i obciążenia nieruchomości oraz nabycia zakładu lub innej jednostki organizacyjnej.
- Podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia do organizacji społecznych oraz występowania z nich.
- Zatwierdzanie struktury organizacyjnej Spółdzielni.
- Rozpatrywanie skarg na działalność Zarządu.
- Składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań zawierających w szczególności wyniki kontroli i ocenę sprawozdań finansowych.
- Podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między Spółdzielnią a członkiem Zarządu lub dokonywanych przez Spółdzielnię w interesie członka Zarządu oraz reprezentowanie Spółdzielni przy tych czynnościach; do reprezentowania Spółdzielni wystarczy dwóch członków Rady przez nią upoważnionych.
- Uchwalanie regulaminów niezastrzeżonych dla Walnego Zgromadzenia lub Zarządu.
- Przedstawianie Walnemu Zgromadzeniu wniosków z lustracji.
- Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu oraz uchylanie tych uchwał, jeżeli są niezgodne z przepisami prawa.
- Wybór podmiotu uprawnionego do badania rocznego sprawozdania finansowego oraz lustracji Spółdzielni.
- Uchwalanie szczegółowych zasad rachunku kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalanie wysokości opłat zależnych od Spółdzielni za lokale mieszkalne i garaże.
- Podejmowanie uchwał w sprawie określenia wysokości jednorazowego zobowiązania, jakie Zarząd może podjąć bez zgody Rady Nadzorczej.
- Ustanowienie pełnomocnika uprawnionego do reprezentowania Spółdzielni w sądzie w przypadku, gdy Zarząd wytoczy powództwo o uchylenie uchwały Walnego Zgromadzenia.
paragraf 79
W celu wykonania swoich zadań Rada Nadzorcza może żądać od Zarządu, jego członków i pracowników Spółdzielni wszelkich sprawozdań i wyjaśnień, przeglądać księgi i dokumenty oraz sprawdzać bezpośrednio stan majątku Spółdzielni.
paragraf 80
- Posiedzenie Rady Nadzorczej zwołuje jej przewodniczący lub pod jego nieobecność zastępca.
- O czasie, miejscu i porządku obrad członkowie Rady powiadamiani są pisemnie co najmniej na 7 dni przed jego terminem.
- Posiedzenie powinno być zwołane także na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady lub na wniosek Zarządu. Wniosek musi określać cel zebrania. Posiedzenie powinno być zwołane w terminie 2 tygodni od dnia zgłoszenia wniosku.
- Do ważności posiedzenia i podejmowania uchwał wymagana jest obecność 2/3 członków Rady.
- Rada Nadzorcza może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów.
paragraf 81
- Mandat członka Rady Nadzorczej wygasa z chwilą wyboru członka na następną kadencję.
- Utrata mandatu przed upływem kadencji następuje w przypadkach:
- odwołania większością 2/3 głosów członków Spółdzielni biorących udział w głosowaniu na Walnym Zgromadzeniu,
- zrzeczenia się mandatu,
- ustania członkostwa w Spółdzielni.
- Rada Nadzorcza ma prawo zawieszenia w pełnieniu czynności członka Rady Nadzorczej w przypadku naruszenia przez niego postanowień statutu, przepisów prawa spółdzielczego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych lub działania na szkodę Spółdzielni.
- O uchyleniu zawieszenia, bądź odwołaniu zawieszonego członka decyduje Walne Zgromadzenie.