REGULAMIN przetargu na pierwszeństwo zawarcia umowy na ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego
§ 1. O postawieniu na przetarg wolnego w sensie prawnym lokalu mieszkalnego decyduje Zarząd Spółdzielni zgodnie z zapisami Statutu Spółdzielni.
§ 2. Zawarcie umowy na ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego odzyskanego przez Spółdzielnię przeprowadza się w postępowaniu publicznym.
§ 3.1. Zawarcia umowy w postępowaniu publicznym dokonuje się w trybie:
A. ustnego przetargu nieograniczonego
B. ofertowego przetargu nieograniczonego
3.2. Postępowanie publiczne polega na ogłoszeniu zaproszenia do wzięcia udziału w przetargu ustnym lub przetargu ofertowym.
3.3. Zawarcia umowy na ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego wyłonionego w postępowaniu publicznym Spółdzielnia dokonuje na zasadach wynikających z ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych - w formie aktu notarialnego.
§ 4.1. Przetargi ustne i ofertowe na podstawie publicznego zaproszenia, przeprowadza się komisyjnie.
4.2. Do przeprowadzenia przetargu Zarząd Spółdzielni powołuje Komisję przetargową.
4.3. Zabrania się udziału w Komisji osobom, które:
A. są członkami rodziny przystępującego do przetargu lub jego prawnego zastępcy,
B. pozostają z przystępującym do przetargu w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności.
4.4. Członek Komisji, który stwierdzi w toku postępowania przetargowego, że mają miejsce okoliczności określone w ust. 3 powinien niezwłocznie wyłączyć się z uczestnictwa w dalszym postępowaniu.
4.5. W razie powzięcia wiadomości o przeszkodach, o których mowa w ust. 3, Zarząd z urzędu odwoła członka Komisji przetargowej z jej składu.
4.6. Czynności już podjęte przez członka Komisji przetargowej, o których mowa w ust. 3 są nieważne.
4.7. W pracach Komisji przetargowej może uczestniczyć członek Rady Nadzorczej w charakterze obserwatora.
§ 5. Spółdzielnia obowiązana jest do traktowania na równych prawach wszystkich osób ubiegających się o zawarcie umowy na ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego i do prowadzenia postępowania w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji.
§ 6. Cenę wywoławczą ustala Zarząd Spółdzielni w oparciu o zapisy § 7.
§ 7.1. Celem przetargu jest uzyskanie najkorzystniejszej ceny ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
7.2. Cena, o której mowa w ust. 1 nie może być niższa od wartości rynkowej lokalu ustalonej w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego.
7.3. Różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu ustaloną w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego a wylicytowaną ceną w postępowaniu przetargowym zostaje przeznaczona na fundusz remontowy Spółdzielni.
§ 8. Spółdzielnia zaprasza do udziału w przetargu zamieszczając ogłoszenie w miejscu publicznym w swojej siedzibie, na tablicach ogłoszeń w zasobach Spółdzielni, na stronie internetowej Spółdzielni oraz za pośrednictwem prasy codziennej o zasięgu lokalnym.
§ 9. Ogłoszenie o przetargu zawiera co najmniej:
1) nazwę i adres Spółdzielni,
2) opis i lokalizację lokalu mieszkalnego,
3) termin udostępnienia lokalu do oglądania,
4) cenę wywoławczą,
5) wysokość wadium,
6) informację o warunkach jakie muszą spełniać przystępujący do przetargu,
7) miejsce i termin przeprowadzenia przetargu.
§ 10.1. Wyznaczony przez Spółdzielnię termin przetargu nie może być krótszy niż 2 tygodnie od daty ukazania się ogłoszenia prasowego.
10.2. Zarządowi Spółdzielni przysługuje prawo odstąpienia od przetargu lub jego unieważnienia na każdym etapie przetargu, bez podania przyczyny.
§ 11.1. Osoby przystępujące do przetargu obowiązane są wnieść wadium.
11.2. Wysokość wadium, ustalona przez Zarząd Spółdzielni, nie może być niższa niż 10% ceny wywoławczej (zaokrąglone w górę do pełnych setek złotych).
11.3. Wadium wnoszone jest w gotówce /PLN/ na konto Spółdzielni.
§ 12.1. Spółdzielnia dokonuje zwrotu wadium w przypadku:
A. wycofania chęci uczestnictwa w przetargu, jeżeli to nastąpiło przed licytacją,
B. odwołania lub unieważnienia przetargu,
C. zakończenia postępowania przetargowego wszystkim uczestnikom, oprócz wygrywającego - przelewem na wskazane konto w terminie do 7 dni od dnia zakończenia postępowania przetargowego.
12.2. Przystępujący do przetargu ustnego traci wadium, jeżeli:
A. przystąpi do przetargu i jest nieobecny podczas licytacji,
B. w terminie do 30 dni od daty wygrania przetargu nie ureguluje wylicytowanej ceny, na konto Spółdzielni,
C. nikt nie zaoferuje kwoty wyższej od ceny wywoławczej.
12.3. Przystępujący do przetargu ofertowego traci wadium jeżeli w terminie 30 dni od daty zawiadomienia o wygraniu przetargu nie ureguluje wobec Spółdzielni zobowiązań finansowych wynikających ze złożonej oferty lub nie dojdzie do zawarcia aktu notarialnego z przyczyn leżących po stronie oferenta (np. nie stawi się w ustalonym miejscu i terminie).
12.4. Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał zalicza się na poczet ceny nabycia.
§ 13.1. Osoby przystępujące do przetargu zobowiązane są do:
A. zapoznania się i przestrzegania zasad zawartych w niniejszym regulaminie
B. wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w związku z uczestnictwem w przetargu
C. złożenia oświadczenia o stanie cywilnym, a w przypadku pozostawania w związku małżeńskim oświadczenia o obowiązującym ustroju majątkowym
D. złożenia wydruku z właściwego rejestru dla podmiotów innych niż osoby fizyczne
13.2. Regulamin przetargowy winien być wyłożony do wglądu w siedzibie Spółdzielni od dnia ukazania się ogłoszenia o przetargu.
§ 14.1. Rozpoczęcie przetargu:
A. ustnego
odbywa się w miejscu i terminie określonym w ogłoszeniu przetargowym,
B. ofertowego
odbywa się bez udziału oferentów w terminie określonym w ogłoszeniu.
14.2. Zakres działania Komisji przetargowej obejmuje:
14.2.1. przy trybie przetargu ustnego:
1) odczytanie warunków przetargowych,
2) sprawdzenie tożsamości osób przystępujących do przetargu i sporządzenie imiennej listy,
3) potwierdzenie zgodności wniesienia wadium,
4) dopuszczenie do uczestnictwa w przetargu jedynie osób spełniających warunki pkt. 2) i 3) lub ich pełnomocników posiadających pełnomocnictwo notarialnie poświadczone,
5) przeprowadzenie licytacji, która polega na:
A. prowadzący podaje cenę wywoławczą,
B. uczestnicy zgłaszają ustnie w trakcie licytacji kolejne, coraz to wyższe kwoty, dopóki mimo trzykrotnego wywołania nie ma dalszego zgłoszenia,
C. postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych,
D. po ustaniu postąpień przewodniczący Komisji wywołuje trzykrotnie ostatnią, najwyższą oferowana cenę i zamyka przetarg, a następnie ogłasza imię i nazwisko osoby lub nazwę / firmę – która wygrała przetarg,
6) sporządzenie protokołu przetargowego zawierającego co najmniej:
A. opis lokalu mieszkalnego,
B. imiona i nazwiska oraz adresy osób ubiegających się o zawarcie umowy (na podstawie dowodów tożsamości),
C. informacje o spełnieniu warunków wymaganych od przystępującego do przetargu,
D. uzasadnienie przerwania postępowania lub niedokonania wyboru, jeżeli takie nastąpiło,
E. uzasadnienie dokonania wyboru.
14.2.2. przy trybie przetargu ofertowego:
1) otwarcie kopert ze złożonymi ofertami i dokonanie szczegółowej ich analizy pod względem wymogów formalnych zawartych w ogłoszeniu,
2) dokonanie szczegółowej analizy ofert i wybranie najkorzystniejszej z nich lub stwierdzenie, że nie wybrano żadnej ze złożonych ofert,
3) w przypadku złożenia równorzędnych ofert, Komisja organizuje dodatkowy przetarg ustny ograniczony do oferentów, którzy złożyli te oferty i zawiadamia ich o terminie dodatkowego przetargu. W trakcie takiego przetargu ma zastosowanie § 14 ust. 2.1.
4) sporządza protokół zgodnie z § 14 ust. 2.1. pkt 6 niniejszego regulaminu.
§ 15.1. Z oferentem, który wygrał przetarg Zarząd Spółdzielni zawiera pisemną umowę w formie aktu notarialnego na ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w terminie do 30 dni od dnia uregulowania przez oferenta zobowiązań finansowych wobec Spółdzielni.
15.2. Wynagrodzenie notariusza, koszty postępowania wieczystoksięgowego obciążają osobę/podmiot, na rzecz której zostaje ustanowiona odrębna własność lokalu.
15.3. Osoba wygrywająca przetarg/nabywca przejmuje lokal w stanie istniejącym, a ewentualny remont wykonuje we własnym zakresie i na własny koszt. Spółdzielnia nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte nieruchomości będącej przedmiotem przetargu.
§ 16. Postępowanie przetargowe:
- w trybie przetargu ustnego jest ważne bez względu na liczbę uczestników, jeżeli chociaż jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie,
- w trybie przetargu ofertowego – przetarg może się odbyć, chociażby wpłynęła jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.
§ 17. Regulamin został zatwierdzony Uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami ” we Wrocławiu Nr 14/16/2020 na posiedzeniu w dniu 07.09.2020r.
§ 18. Traci moc Regulamin zatwierdzony Uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami” we Wrocławiu z dnia 19.11.2007r.