W dniu 10.02.2015r. Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej "Pod Jaworami" we Wrocławiu zatwierdziła zmiany w zapisach w dotychczas obowiązującym Regulaminie porządku domowego. Poniżej prezentujemy ujednolicony tekst.
Regulamin porządku domowego
Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami”
I. Przepisy wstępne
1. Regulamin niniejszy ustala zasady zachowania się mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami” oraz ich obowiązki w zakresie ochrony majątku Spółdzielni i jej członków oraz utrzymania porządku i czystości.
2. Regulamin obowiązuje wszystkich mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami” oraz osoby przebywające na terenach lub w budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami”, nawet jeżeli nie są jej członkami.
II. Przepisy porządkowe w zakresie współżycia społecznego mieszkańców
1. Wszyscy mieszkańcy zobowiązani są do zachowania ciszy w godzinach nocnych od godz. 22.00 do godz. 7.00. W ciągu dnia należy zachowywać się w sposób nieuciążliwy dla sąsiadów.
W związku z tym zabrania się:
a) wykonywania w niedziele i święta wszelkich prac remontowych;
b) głośnego odtwarzania muzyki, odbioru programów radiowych i telewizyjnych, głośnego grania na instrumentach muzycznych oraz głośnych śpiewów i hałaśliwych zabaw.
2. Trzepanie dywanów, wykładzin itp. dozwolone jest wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych w dni powszednie od godz. 8.00 do godz. 20.00.
3. Wszyscy mieszkańcy zobowiązani są do zachowania czystości we wszystkich pomieszczeniach wspólnego użytku oraz w obrębie nieruchomości.
4. Należy niezwłocznie zgłaszać do Spółdzielni zauważone uszkodzenia mienia w tym urządzeń oraz instalacji w budynku lub jego otoczeniu, bez względu na przyczynę uszkodzenia.
5. Wszystkie śmieci i odpadki należy wyrzucać wyłącznie do odpowiednich pojemników lub zsypów na śmieci. Większe lub ciężkie przedmioty, choinki powinny być składowane wyłącznie przy śmietnikach. O zamiarze składowania gruzu należy zawiadomić Spółdzielnię, która wyznaczy odpowiednie miejsce. Koszt wywozu gruzu obciąża lokatora.
6. Zabrania się wyrzucania przez okno jakichkolwiek przedmiotów, śmieci, odpadów, niedopałków itp. oraz wykładania na parapetach, trawnikach, ławkach itp. pożywienia dla ptaków i in. zwierząt.
7. Do obowiązków lokatora należy sprzątanie jego własnych wycieraczek. Zabrania się trzepania wycieraczek na klatkach schodowych, balkonach i w oknach. Wykładanie wycieraczek dopuszczalne jest wyłącznie bezpośrednio przed wejściem do mieszkania.
8. Obowiązkiem właściciela lokalu jest naprawienie powstałych z jego winy, jego domowników, lokatorów lub gości szkody w mieniu Spółdzielni, albo pokrycie kosztów napraw dokonanych przez Spółdzielnię.
9. Niedopuszczalne jest wystawianie śmieci przed drzwiami mieszkań, na wycieraczkach, w windach czy ciągach komunikacyjnych.
10. Skrzynki balkonowe na kwiaty wolno umocowywać tylko od wewnętrznej strony balkonu.
11. Podlewanie kwiatów na balkonach winno odbywać się z zachowaniem ostrożności, aby nie zalewać elewacji budynku i niżej położonych balkonów i okien.
12. Zabrania się mycia przez zlewanie wodą posadzek łazienkowych i balkonowych, ponieważ grozi to zalaniem niższych kondygnacji domu.
13. Do muszli klozetowej nie wolno wrzucać np. śmieci, waty, kości, szmat, itp. przedmiotów i substancji grożących zatkaniem przewodów kanalizacyjnych.
14. Każdy, kto zanieczyścił pomieszczenie wspólnego użytku, zobowiązany jest niezwłocznie je posprzątać.
15. W trakcie prowadzonych remontów mieszkań należy codziennie utrzymywać klatkę schodową w czystości, w tym zmywać na mokro.
16. Zabrania się montowania anten oraz prowadzenia wszelkich instalacji po elewacji budynku.
17. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców zabrania się:
a) samowolnego wchodzenia na dach budynku oraz instalowania jakichkolwiek urządzeń, a w szczególności anten telewizyjnych lub radiowych;
b) samowolnego dokonywania bez wiedzy i zgody Spółdzielni wszelkich przeróbek budowlano – instalacyjnych powodujących istotne zmiany w układzie funkcjonalnym i konstrukcyjnym lokalu;
c) przyłączania przez mieszkańców jakichkolwiek urządzeń elektrycznych do instalacji elektrycznej wspólnego użytku.
18. Bez zgody Spółdzielni nie można w mieszkaniu lub garażu prowadzić działalności handlowej, produkcyjnej itp., jak również wynajmować mieszkania lub garażu osobom trzecim w tym celu.
19. Bez zgody Spółdzielni nie można umieszczać szyldów, reklam, szafek wystawowych, ogłoszeń, itp., na tablicach, bramach, parkingach i murach domów.
20. Należy zgłaszać do Spółdzielni w określonych przepisami terminach wszelkie zmiany dotyczące liczby osób zamieszkujących w tym lokalu.
III. Przepisy związane z parkowaniem pojazdów mechanicznych
1. Pojazdy mechaniczne powinny być parkowane w miejscach do tego celu przeznaczonych.
2. Zabrania się:
a) parkowania pojazdów na chodnikach, ścieżkach wewnętrznych, trawnikach, placach zabaw, drogach przeciwpożarowych, bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi do budynków i pomieszczeń (np. komór zsypowych, pomieszczeń technicznych itp.) oraz pod oknami domów,
b) parkowania samochodów ciężarowych, autobusów i przyczep campingowych pod budynkami Spółdzielni,
c) głośnego uruchamiania motocykli i motorowerów w obrębie domów i podwórek, szczególnie w porze nocnej i wczesnym rankiem,
d) najeżdżania na krawężniki i wjazdu na tereny zielone.
IV. Przepisy dotyczące zabezpieczenia przeciwpożarowego
1. Zabrania się:
a) zastawiania wejść i dojść/dojazdów do nieruchomości stanowiących drogę ewakuacyjną,
b) przechowywania materiałów pędnych, łatwopalnych, wybuchowych, makulatury, szmat, benzyny, środków chemicznych, itp. w piwnicach, korytarzach, komórkach lokatorskich, na strychach, w suszarniach i wózkowniach,
c) wprowadzania rur spalinowych lub dymnych w przewody wentylacyjne lub do otworów okiennych,
d) używania piecyków i grzejników elektrycznych posiadających nieosłoniętą spiralę grzewczą,
e) zatykania lub zaklejania otworów w przewodach kominowych i wentylacyjnych,
f) włączania do jednego gniazdka lub obwodu elektrycznego kilku urządzeń, których jednoczesne działanie mogłoby wywołać nadmierne obciążenie sieci i zapalenie przewodów elektrycznych (instalowania odbiorników elektrycznych o poborze mocy przekraczającym wytrzymałość istniejących przewodów),
g) przechowywania motocykli i motorowerów w piwnicach, korytarzach i komórkach lokatorskich,
h) palenia papierosów i używania otwartego ognia w pomieszczeniach ogólnego użytku (tj. na klatkach schodowych, w piwnicach, windach, strychach itp.) jak również na balkonach czy w logiach,
i) używania instalacji oraz sprzętu przeciwpożarowego do celów innych, niż są przeznaczone,
j) grillowania lub palenia ognisk na balkonach i terenach stanowiących mienie Spółdzielni.
V. Przepisy dotyczące korzystania z piwnic i części wspólnych nieruchomości
1. Piwnice, komórki i inne pomieszczenia należy wykorzystywać wyłącznie w sposób przewidziany dla tych pomieszczeń.
2. Komórki lokatorskie na półpiętrach lub pod schodami są wynajmowane odpłatnie.
3. Zabrania się:
a) wymiatania z własnych piwnic śmieci i pozostawiania ich na przejściach i piwnicznych korytarzach,
b) zastawiania korytarzy i przejść piwnicznych oraz strychów, suszarni i innych pomieszczeń wspólnego użytku - klatki schodowe, meblami, skrzyniami, opakowaniami, wózkami, rowerami itp.,
c) instalowania w piwnicach dodatkowych punktów świetlnych lub gniazdek elektrycznych,
d) przekształcania piwnicy lub komórki na warsztat pracy lub inny cel zakłócający spokój mieszkańców. Nie wolno także, poza oświetleniem, wykorzystywać wspólnej energii dla własnych potrzeb.
e) gromadzenia i przetrzymywania przedmiotów i substancji niebezpiecznych, żrących, wydzielających nieprzyjemną woń, łatwopalnych itp.
4. Obowiązkiem użytkownika jest zabezpieczenie na zimę, przed skutkami mrozów, okien we własnej piwnicy czy komórce.
5. Po wyjściu z piwnicy należy zgasić światło.
6. Drzwi do piwnicy winny być stale zamknięte na klucz lub kłódkę.
7. Należy utrzymywać wszystkie pomieszczenia (własne bądź wynajmowane) w należytym porządku, dokonywać bieżącej konserwacji w tym drzwi i okien. Nie wolno zastawiać przedmiotami przeszklonych drzwi.
VI. Przepisy dotyczące korzystania z dźwigów
1. Z urządzeń dźwigowych należy korzystać zgodnie z obowiązującą instrukcją umieszczoną w kabinie oraz zachować czystość.
2. Zabrania się obciążania dźwigu ponad wielkości określone instrukcją oraz przewożenia w kabinie dźwigu dużych mebli i innych przedmiotów, które mogłyby spowodować uszkodzenie lub zanieczyszczenie kabiny.
3. W kabinie dźwigu obowiązuje bezwzględny zakaz palenia.
1. Przepisy dotyczące korzystania z suszarni
4. Kluczami do suszarni powinni dysponować lokatorzy dobrze znani mieszkańcom określonej klatki domu i cieszący się ich zaufaniem.
5. Zabrania się suszenia bielizny na balustradach balkonów i w oknach oraz rozwieszania sznurów na wszelkiego rodzaju instalacjach oraz między drzewami.
6. Suszenie bielizny może odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach.
7. Spółdzielnia nie odpowiada za rzeczy pozostawione w suszarni.
VII. Przepisy związane z trzymaniem zwierząt
1. Psy należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu.
2. W przypadku zanieczyszczenia przez psa lub inne zwierzę klatki schodowej, windy, chodnika, trawnika itp., obowiązek posprzątania spoczywa na właścicielu zwierzęcia.
3. Na właścicielu spoczywa obowiązek takiego wychowania psa, aby jego zachowanie nie przeszkadzało Współmieszkańcom. Niedopuszczalne jest, by psy powodowały hałas ciągłym szczekaniem lub wyciem.
4. Nie wolno dopuszczać do niszczenia drzew i krzewów przez zwierzęta.
5. Niedopuszczalne jest wypuszczanie psów i kotów na place zabaw, piaskownice i tereny przeznaczone do wypoczynku.
6. Zabrania się prowadzenia hodowli (np. psów, kotów i in.), trzymania zwierząt gospodarskich oraz jadowitych, niebezpiecznych i uciążliwych dla otoczenia.
VIII. Przepisy końcowe
1. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany podporządkować się wszystkim zarządzeniom Spółdzielni, w szczególności podczas przeprowadzania powszechnych akcji sanitarno – porządkowych, jak: dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja, oczyszczanie korytarzy piwnicznych, strychów itp.
2. Obowiązuje bezwzględny zakaz dokonywania samowolnych nasadzeń na terenach stanowiących mienie Spółdzielni.
3. Zabrania się tworzenia ogródków przydomowych. W przypadku samowolnego wysiewania lub nasadzania bylin i roślin cebulowych obowiązek stałego utrzymania i pielęgnacji spoczywa na osobie samowolnie zagospodarowującej teren.
Jednolity tekst niniejszego Regulaminu został zatwierdzony przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami” we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 10.02.2015r. Uchwałą Nr 49/21/2015.