§ 1
Podstawy prawne Regulaminu:
1. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późniejszymi zmianami).
2. Prawo Spółdzielcze z dnia 16 września 1982 r. ( tekst jednolity Dz. U. Z 2003 r. Nr 188, poz. 1848, z późniejszymi zmianami).
3. Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami” z dnia 11.12.2007 r.
§ 2
Użyte w regulaminie określenia oznaczają odpowiednio:
1. Lokal – samodzielny lokal mieszkalny, lokal użytkowy, garaż.
2. Użytkownik lokalu – najemca, właściciel lokalu, posiadacz spółdzielczego prawa do lokalu, osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego.
3. Nieruchomość – działka gruntu zabudowana budynkiem mieszkalnym lub użytkowym oraz działka niezabudowana, dla której założona jest jedna księga wieczysta.
4. Części wspólne nieruchomości – stanowią: grunt oraz wszystkie części budynku wraz z urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku pojedynczego użytkownika lokalu.
5. Pożyczka wewnętrzna – środki finansowe zgromadzone na funduszu remontowym nieruchomości, przejściowo wykorzystane na wykonanie koniecznych robót budowlanych w innej nieruchomości.
§ 3
1. Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
2. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków Spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami Spółdzielni oraz osób niebędacych członkami Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.
3. Fundusz remontowy tworzy się odrębnie dla poszczególnych nieruchomości w celu wykonania wszelkich działań technicznych w lokalach oraz częściach wspólnych nieruchomości, za wyjątkiem napraw obciążających użytkownika lokalu.
4. Wysokość świadczenia na fundusz remontowy nieruchomości jest określona na podstawie planu potrzeb remontowych budynków oraz obiektów infrastruktury towarzyszącej.
5. Środki zgromadzone na funduszu remontowym nieruchomości są kumulowane i nie podlegają zwrotowi użytkownikom lokali.
§ 4
Fundusz remontowy Spółdzielnia tworzy z:
1. Wpłat wnoszonych miesięcznie przez osoby wymienione w §3 ust.2 wynikających z potrzeb remontowych poszczególnych nieruchomości w wysokości zatwierdzonej przez Radę Nadzorczą Spółdzielni;
2. Kwot uzyskanych z tytułu kar umownych dotyczących odszkodowań za wady i usterki od wykonawców robót remontowych i modernizacyjnych;
3. Kwot z tytułu odszkodowań uzyskanych od firm ubezpieczeniowych za szkody powstałe w nieruchomości, których koszt likwidacji stanowi wykorzystanie środków funduszu remontowego dla danej nieruchomości;
4. Pożytków z nieruchomości wspólnej;
5. Pożytków i innych przychodów z działalności gospodarczej Spółdzielni;
6. Oprocentowania rachunku bankowego, na którym gromadzone są środki funduszu;
7. Innych wpływów: dotacji i dobrowolnych wpłat.
§ 5
Środki z zysku przeznaczone przez Walne Zgromadzenie na fundusz remontowy bez określenia szczegółowego podziału, dzielone są wg zasady naliczania odpisu na fundusz remontowy. Ze środków z zysku korzystają tylko członkowie Spółdzielni.
§ 6
1. Wysokość stawek odpisów na fundusz remontowy – naliczanych w ramach opłat za użytkowanie lokali powinna uwzględniać:
1) Wielkość faktycznych potrzeb w zakresie remontów;
2) Stan środków funduszu na remonty.
2. Stawki odpisów mogą być zróżnicowane dla poszczególnych nieruchomości.
3. Wysokość stawek odpisów na fundusz remontowy uchwala Rada Nadzorcza na wniosek Zarządu Spółdzielni.
§ 7
Środki z funduszu remontowego przeznaczone są na:
1. Finansowanie kosztów remontów i modernizacji nieruchomości w celu utrzymania ich w należytym stanie technicznym.
2. Spłatę kredytów i odsetek od kredytów zaciągniętych na realizację prac remontowych.
3. Pokrycie regresów firm ubezpieczeniowych z tytułu szkód majątkowych powstałych w zasobach mieszkaniowych z przyczyn niezależnych od użytkowników lokali.
§ 8
Z funduszu remontowego nie finansuje się:
1. Napraw i remontów obciążających użytkowników lokali określonych w Regulaminie praw i obowiązków Mieszkańców i Spółdzielni Mieszkaniowej „Pod Jaworami” w zakresie remontów i konserwacji.
2. Remontów środków trwałych nie zaliczanych do zasobów mieszkaniowych.
§ 9
Spółdzielnia prowadzi wyodrębnioną dla każdej nieruchomości ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego w kolejnych latach.
§ 10
1. Pożyczki wewnętrzne mogą być udzielane przez Radę Nadzorczą na wniosek Zarządu Spółdzielni.
2. Uchwalone przez Radę Nadzorczą plany rzeczowo – finansowe gospodarki środkami funduszu remontowego zasobów mieszkaniowych powinny zapewniać dla każdej nieruchomości zrównoważenie wpływów i wydatków tego funduszu w okresie 5 lat.
Regulamin wchodzi w życie z dniem 21.05.2010 r.
Traci moc Regulamin tworzenia i wykorzystania funduszu na remonty uchwalony przez Radę Nadzorczą w dniu 13.02.2001 r. – Uchwała nr 32/III/2001.